O naší chovatelské stanici

Historie

Argo z korábského údolí

začátky

Prvního psa jsme si pořídili v roce 2006 z chovatelské stanice z Korábského údolí. Argo z Korábského údolí byl velmi dominantním psem, dobrým lovcem, skvělým kamarádem a platným členem naší rodiny. Absolvoval ZH ve II. ceně v roce 2007 a jednu mezinárodní výstavu v Polsku.

S Argem jsme zažili mnoho krásných chvil, první lovecké zážitky s karelákem jsou nezapomenutelné. Stavění muflona již v útlém věku, vytrvalé vyhledávání zvěře a jiné.

Postupem času se z Arga stal spíše domácí mazel, který si užíval rodinné pohody. V roce 2018 nás opustil ve věku nedožitých 12 let.

Bylo jasné, že bez psa určitě nedokážeme být, proto jsme zvažovali, jaké plemeno si pořídíme. Měli jsme na paměti, že vychovat kareláka a naučit jej poslušnosti je občas o nervy, ale jak se říká – když jednou poznáš kareláka, jiné plemeno už nechceš. Rozhodli jsme se tedy, že najdeme co nejdříve štěně, které by nám zaplnilo prázdné místo po Argovi.

argo & erkki

V listopadu 2018 jsme si dovezli nové štěně psa, shodou okolností se jednalo o dalšího Arga. Argo z Perleťového města byl velmi čilé štěně, které zničilo všechno, na co jsme jen pomysleli. I přesto, že k nám přišel na konci listopadu, neměl problém se zimními teplotami, které v tu dobu panovaly, spal venku na stole, kotec i boudu úspěšně ignoroval. Začali jsme s ním velmi aktivně chodit do přírody, ukázal nám i dost brzy lovecké pudy, které v sobě měl. Rychle jsme si vzpomněli, jaké to je, když najednou přijde štěně KMP a čeká nás tříleté období intenzivní výchovy, výcviku, sžívání a pochopení se navzájem. U Arga jsme bohužel tuto možnost nedostali, opustil nás náhle v osmi měsících, ale i tak na něj budeme navždy vzpomínat.

Po odchodu Arga jsme se rozhodli ihned sehnat nové štěně. Nepřemýšleli jsme v tu chvíli, kam pro něj pojedeme, hlavním úkolem bylo zapomenout na vše špatné a zaplnit prázdný kotec.

V červnu 2019 jsme se vypravili za Varšavu (PL) pro Erkkiho. Když jsme si pro Erkkiho přijeli, bylo jasné, že jsme si vybrali správně. Celou cestu domů prospal, na dvoře byl hned doma a již několik let nám ukazuje, že jsme měli šťastnou ruku při výběru nového člena rodiny. Během té doby, co je Erkki s námi, jsme poznali pár skvělých přátel, se kterými sdílíme lovecké zážitky, zároveň jsme měli možnost poznat, jak vynikajícím lovcem Erkki je. Ukázal na mnoha výstavách, že má výborný exteriér, nebojíme se tedy díky výše zmíněnému říci, že Erkki se nejspíš stane naším „životním“ psem.

ronja

Po nějakém čase začal hlodat červíček, jestli by nestálo za to, abychom si k Erkkimu pořídili fenu a případně si po nich poté nechali doma štěně. Začalo tedy hledání kontaktů ve Finsku, kde jsme nakonec měli neuvěřitelné štěstí na chovatele, od kterých k nám v červnu 2021 doputovala Ronja (FI).

Ronja se již podle videí od chovatelky zdála jako absolutně samostatné štěně. Tuto vlastnost nám ukazuje dodnes. Pár dnů po příjezdu jsme Ronju vzali do lesa, aby začala rozeznávat pachy a orientovat se v terénu. Byli jsme mile překvapeni, když nám ukázala, jak dobrý má nos. Zkušeně se orientuje i v cizím prostředí, vyhledává zvěř, a jak nám během roku 2022 dala najevo, je opravdu kvalitním lovcem. Od Erkkiho se liší především tím, že občas ráda lenoší, ale jakmile jde o lov, ukáže se její pravá povaha.